gg arrow Matematik makaleleri arrow Bilgisayarla Pi rakamları hesaplama rekorları
Bilgisayarla Pi rakamları hesaplama rekorları Yazdır E-Posta

 1947 Ocak Ferguson adlı matematikçi Hesap makinesiyle 710 hanesini hesapladı ........... 1999 Eylül Kanada, Takahashi HITACHI SR8000 bilgisayarıyla 206158430000 hanesini hesapladı

 

MatematikçiTarih

 

FergusonOcak1947710Hesap makinesi
Ferguson, WrenchEylül 1947808Hesap makinesi
Smith, Wrench19491120Hesap makinesir
Reitwiesner et al.19492037ENIAC
Nicholson, Jeenel19543092NORAC
Felton19577480PEGASUS
GenuysOcak195810000IBM 704 
FeltonMayıs 195810021PEGASUS
Guilloud195916167IBM 704
Shanks, Wrench1961100265IBM 7090
Guilloud, Filliatre1966250000IBM 7030
Guilloud, Dichampt1967500000CDC 6600
Guilloud, Bouyer19731001250CDC 7600
Miyoshi, Kanada19812000036FACOM M-200
Guilloud19822000050
Tamura19822097144MELCOM 900II
Tamura, Kanada19824194288HITACHI M-280H
Tamura, Kanada19828388576HITACHI M-280H
Kanada, Yoshino, Tamura198216777206HITACHI M-280H
Ushiro, KanadaEkim198310013395HITACHI S-810/20
GosperEkim 198517526200SYMBOLICS 3670
BaileyOcak198629360111CRAY-2
Kanada, TamuraEylül 198633554414HITACHI S-810/20
Kanada, TamuraEkim 198667108839HITACHI S-810/20
Kanada, Tamura, KuboOcak 1987134217700NEC SX-2
Kanada, TamuraOcak 1988201326551HITACHI S-820/80
ChudnovskysMayıs 1989480000000
ChudnovskysHaziran 1989525229270
Kanada, TamuraTemmuz 1989536870898
ChudnovskysAğustos 19891011196691
Kanada, TamuraKasım 19891073741799
ChudnovskysAğustos 19912260000000
ChudnovskysMayıs 19944044000000
Kanada, TamuraHaziran 19953221225466
KanadaAğustos 19954294967286
KanadaEkim 19956442450938
Kanada, TakahashiAğustos199751539600000HITACHI SR2201
Kanada, TakahashiEylül 1999206158430000HITACHI SR8000
<Önceki   Sonraki>
MATEMATİKÇİ PULU
HİPERBOLİK UZAY
FOTO MATEMATİK
C.Sequin Galeri
MATEMATİK AFİŞİ
G.W.Hart galeri
KARİKATÜR
M.C.Escher galeri
MATEMATİK KİTABI
MATEMATİK FİLMİ